Akcja „Żonkile” w naszej szkole

Biblioteka II LO w Końskich włączyła się w tym roku do ogólnopolskiej akcji „Żonkile”, której celem jest pielęgnowanie pamięci o powstaniu w getcie warszawskim . Wolontariusze – uczniowie klasy IIb   -19 kwietnia, w 81. rocznicę rozpoczęcia walk, przypinali papierowe żonkile mieszkańcom Końskich na ulicach miasta oraz pracownikom i uczniom szkoły. Dotarli również do siedziby Starostwa Powiatowego w Końskich, gdzie poprzez udekorowanie urzędników kwiatem będącym symbolem powstania przypomnieli wszystkim o tragedii walczących w getcie.
Akcja trwała kilka tygodni, a w wykonanie setek papierowych żonkili zaangażowanych było wielu uczniów II LO. Stała się ona pretekstem do rozmów dotyczących historii II wojny światowej i  potrzeby pielęgnowania pamięci o przeszłości. Uczniowie zaangażowani w akcję wysłuchali prelekcji o życiu w getcie i obejrzeli film o Marku Edelmanie, przywódcy powstania.
Szczególnie ważna wydaje się pamięć o Holocauście właśnie w Końskich, w których diaspora żydowska przed II wojną światową była szczególnie liczna .